Göktürkçe Yazı İstekleri

12 Haziran 2010 - Cumartesi | 18:59  

Göktürkçeyi öğrenmek için sayfalarımızı ziyaret eden veya kılavuzumuzdan yararlanarak bizlere ulaşan birçok konuğumuz, bizden adının veya herhangi bir özlü sözün Göktürkçe ile nasıl yazılabileceğini soruyor. Çoklukla birine hediye edilecek bir eşyanın üzerine baskı yapmak veya vücuduna dövme yapmak amacıyla soruyor konuklarımız. Bazen ise kafa karıştıran veya Göktürk alfabesinde bulunmayan harflerden oluşan bir sözcüğün yazımı üzerinde tartışmak amacıyla e-postalarınız geliyor.

Bu sayfaya yorum yaparak her türlü istek ve görüşünüzü bize bildirebilirseniz, konuklarımızın da katılımıyla adların veya özlü sözlerin Göktürkçe yazımı üzerinde paylaşımlarda bulunabiliriz. Böylece hem Göktürkçenin yazım kurallarıyla ilgili bilgi edinmiş olur hem de güzel görsellerle kandaşlarımıza yardımcı olmuş oluruz.

Tanrı TÜRK’ü korusun!

Orkun KUTLU

————————————————


Dipçe: İlginiz ve desteğiniz için teşekkür ederim. Son bir ay içinde birçok kişi adının Göktürkçe yazılışını istedi; fakat işlerimin yoğunluğu dolayısıyla sizlere yanıt yazamadım. Bunun için kusura bakmayın. Hem hepinize yanıt vermemin mümkün olmadığı hem de balık vermektense balık tutmayı öğretmenin anlamlı olduğunu düşünerek, artık isteklere yanıt veremeyeceğim. Kılavuzumuzdan yararlanarak Göktürkçe yazım kurallarını öğrenen kandaşlarımız, istekte bulunanlara yardımcı olmaya çalışırlarsa, çok mutlu olurum.


Bu konuya 337 yorum yapılmış.


Yorum Sayfası: « 3411 10 9 8 7 6 5 4 3 2 [1] Hepsini göster!

 1. Orkun Kutlu

  5 Ağustos 2010 - Perşembe | 14:38

  Tahir Anıl kandaşım.
   
  Anıl adı Türkçe kökenli olduğu için yazılışında bir sorun yoktur; fakat”Tahir” adı Türkçe kökenli olmadığından, ancak tahminle şöyle yazılabilir:
   

   
  TTK!

 2. Tahir Anıl

  4 Ağustos 2010 - Çarşamba | 10:28

  İsmimin yazılışını gösterebilirseniz çok sevinirim.

 3. Murat

  3 Ağustos 2010 - Salı | 23:49

  Sağolasın kandaşım..
  Dövmeyi yaptırır yaptırmaz burada paylaşacağım..

 4. Orkun

  28 Temmuz 2010 - Çarşamba | 08:39

  İlgine çok teşekkür ederim, bu yazını paylaşacağım senden alıntı yaptığımı belirterek.
  Tanrı Türk’ü korusun.

 5. Orkun Kutlu

  27 Temmuz 2010 - Salı | 14:26

  Orkun kandaşım,
   
  Göktürkçede Yazım Kuralları” başlıklı sayfadaki dördüncü maddeye bakarsan, “ok” tamgasının “o” ve “u” ünlülerini de barındırdığı için yazıda ayrıca bu ünlüleri belirtmenin gereksiz olduğu vurgulanmıştır.
   
  Orkun adındaki “ku” sesi, tek başına “ok” tamgasıyla karşılanmaktadır. “Ok” tamgasından sonra bir daha “u” harfini yazdığımızda, ortaya “Orkuun” gibi bir ad çıkar ki, burada uzun ünlü olduğu anlaşılır. Fakat Orkun adında böyle bir uzun ünlü bulunmadığından, yazılan ikinci ünlü yanlış olur.
   

   
  Esenlikle…
   
  TTK!

 6. Orkun

  27 Temmuz 2010 - Salı | 08:48

  Orkun adaşım,
   
  yine bir Türk forumunda adımın yazılışı üzerine bir tartışmada,
  bende aynı senin imzanda kullandığın 4 tamgalı orkun karakterlerini yazmıştım
   
  ancak bana /ok/ damgasından soñra bir /o/ damgası daha eklersen olur diye bir yorum yapılmıştı. Bu konudaki görüşünü merak ediyorum.

 7. Orkun Kutlu

  24 Temmuz 2010 - Cumartesi | 02:45

  Orkun kandaşım, adaşım, (:
   
  İlgin ve desteğin için teşekkür ederim. İndirdiğin Göktürkçe yazı fontlarında bir harfin kalın şeklini oluşturmak için, “shift” veya “caps lock” tuşundan yararlanabilirsin. Bir harfin büyük hâli, Göktürk alfabesindeki kalın harfi göstermektedir. Örneğin “r” harfini “R” biçiminde yazarsan, kalın şeklini görebilirsin.
   
  Murat kandaşım,
   
  Murat adı Türkçe kökenli değil, arapça kökenli bir addır. Fakat büyük ünlü uyumuna uyduğu ve Göktürk alfabesinde olmayan “v, f, h” gibi harfleri içermediği için kurallara uygun biçimde şöyle yazılabilir:
   

   
  Dövmeni yaptırdıktan sonra bizimle de paylaşırsan, diğer soydaşlarımıza da örnek olursun.

  Tanrı TÜRK’ü korusun!

 8. Murat

  21 Temmuz 2010 - Çarşamba | 03:25

  Sevgili ırkdaşlarım,
   
  Ben de adımı Göktürkçe dövme olarak yazdırmak istiyorum. Adım Murat, nasıl yazıldığını gösterirseniz çok mutlu olurum.

 9. Orkun

  13 Temmuz 2010 - Salı | 14:25

  Merhaba,
   
  Adaşımın böyle güzel bir site yapmasından ayrıca gurur duydum. Sormak istediğim Orkun isminin Göktürkçe yazılışındaki kalın R karakterini yüklediğim hiçbir font ile yazamıyorum. Word’e 3 tane Göktürkçe font yükledim ama sizin yazdığınız karaktere ulaşamadım. Bu konuda bir fikir verebilir misiniz ?

 10. Orkun Kutlu

  13 Haziran 2010 - Pazar | 23:56

  Bizden “Türk” adının Göktürkçe yazılışını isteyen bir kandaşımızın koluna yaptırdığı dövme…
   

   
  Dövmenin iki yanına yazdırmak için yazımını istediği “Kök Tengri Türk’ü korusun!” ifadesini de yazılmış hâliyle görebilirsek, burada paylaşırız. (:
   
  TTK!


 11. Yorum Sayfası: « 3411 10 9 8 7 6 5 4 3 2 [1] Hepsini göster!

Yorum yap!