Göktürk Yazısını Öğrenme Kılavuzu

12 Haziran 2010 - Cumartesi | 16:33

En güzel örneklerini Orhun ve Yenisey Yazıtları’nda gördüğümüz Göktürk yazısı, Türk yazı dilini yazılı kaynaklardan takip edebildiğimiz 7. yüzyıla kadar işlenmiş ve yazıtlarla bugünlere ulaşmıştır. Göktürk yazısı, Türklere ait olan Orhun alfabesi ile yazılmaktadır. Bu alfabe, Göktürkler‘den sonra 5-6 yüzyıl boyunca kullanılmış; fakat İslamiyet’in kabulü ile Türk yazısı bırakılmış ve Arap yazısına geçiş süreci başlamıştır.

Bin yıla yakın bir süre boyunca kaderine terk edilen Göktürk yazısı, ancak 19. yüzyılın ortalarında yabancı bilim adamları tarafından keşfedilmiştir. Yazıtları birçok ulus kendisine mal etmeye çalışmış; fakat Türk tamgaları (harfleri) çözülünce bu yazının Türklere ait olduğu anlaşılmıştır. Yabancı bilim adamları Orhun Yazıtları üzerinde araştırmalar yapmaya başladıktan -ne yazık ki- yıllar sonra, Türk dil bilimciler de yazıtların dili üzerine çalışmalar yapmaya başlamışlardır.

Günümüzde bütün milletler, öz tarihlerini, kültürlerini ve dillerini araştıran ve benliğinden – köklerinden kopmayan bir gençlik yaratmaya çalışmaktadır. TÜRK ulusuna mensup soylu gençler de, köklerini iyice araştırmalı ve oradan alacağı ışık ile bilinçlenmelidir. Çünkü Türk ulusu; kökleri mazide, gövdesi hâlde, dalları ve yaprakları istikbâlde olan köklü bir çınar gibidir. Köklerinden kopan bir ulus, benliğiyle birlikte varlığını da kaybeder.

Bu düşünceden hareketle, Türk gençlerine öz alfabemizi ve yazımızı öğretmek amacıyla Göktürk (Orhun) yazısını öğrenme kılavuzu hazırladım. Bu kılavuz, Göktürk yazısı hakkında genel bir bilgi ile başlayıp, Orhun alfabesindeki tamgaları, bu tamgaların kullanım ve yazım biçimleri hakkında bilgiler veriyor; Göktürk yazısının temellerini öğrettikten sonra ise örnek metinlerle öğrenilenleri pekiştiriyor. Kılavuzu her yaştan Türk anlayabilsin diye, yalın bir dille ve ayrıntıya girmeden oluşturmaya çalıştım. Göktürk yazısı hakkında ayrıntılı bilgi almak isterseniz, kılavuzun kaynaklar kısmında belirttiğim kitaplardan yararlanabilirsiniz.

Kılavuzu aşağıdaki bağlantıyı kullanarak bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Kılavuzu görüntülemek için Adobe Reader (İndir!)) programının bilgisayarınızda yüklü olması gereklidir. TÜRK Ulusu’nun Göktürkler gibi acunu titretebilecek güce kavuşması için, lütfen bu kılavuzu çevrenizdekilerle paylaşın.

Kılavuzu İndirin!

Bu çalışma, yüce TÜRK Budunu’na armağanımdır.

Yavuz TANYERİ
Bu konuya 33 yorum yapılmış.

 1. SÜLEYMAN GÜL

  30 Mayıs 2014 - Cuma | 11:38

  Epeydir merakım vardı eski alfabemize. İnternette araştırdıgım zaman kayda deger bir şey bulamamıştım. Son zamanlarda bu işe gönül vermiş kişiler arttı. Sizin siteniz içlerinde en iyilerinden.
  http://www.yaygut.com üzerinden buldum bu sayfayı. Emeginize saglık. Sizlere ne kadar teşekkür etsek az. Bizleri kendi köklerimizle tanıştırdıgınız için Allah sizleren razı olsun.

 2. aykan

  30 Haziran 2014 - Pazartesi | 00:04

  ben orhun yazitlarinin oldugu bolgeye italyan televizyonu ile birlikte 2006 tarihinde mogulistana yaptigimiz gezide gitmistim.mogulistan da cengizhan imeratorugunun oncesi baska topluluklarin yasadiklarin italyan grubu ikna etmem cok zor oldu.orhun yazitlarinin oldugu bolgeye varmak icin once kara kurum denilen kucuk fakat cok onemli bir budist antik merkez iste anitlar buraya 45 50 km yakinliginda belediye baskaniyla yaptigimiz ropertajda buraya turk devletinin anitlara kadar bu yolun masrafinini karsiladigini ogrendik ben cok sevindim.yol henuz bitmemisti.belediye baskani ayrica yazitlarin oldugu yerde buyuk bir hangarin oldugunu ve buranin turk arkeologlar tarafindan kazildigini anlatti.ve basbakan erdogana ve turkiye cumhuriyetine tessekurlerini sundu.burada ben italyanlarin karsisinda cok gururlanmistim.ve yazitlarin oraya asfalt olmayan step yoldan 45 km yi alti saatte gidebildik.hakikaten bir turk icin orhun yazitlarini veoradaki hangari ziyaret etmek icindeki arkeoljik kalintilari incelemek cok heycan verici.bence o hangarin icindeki heykeller suslemeler yazilar vs bu sitede resimleri konulabilir.cunki turk sanat tarihi acisindan yazitlar kadar onemlidir.mogulistanda yaptigimiz cekimler arsivlerimizdedir.eger siteniz bu cekimlerle ilgilenirse bana yazmaniz yeter.ayrica calismanizi kutlarim.aykan begendi

 3. ALPER

  3 Ocak 2017 - Salı | 17:24

  Lise yıllarım aklıma geldi tüm yorumları okuyunca. Elimdeki ansiklopedilerden Göktürkçe harfleri alfabetik sıraya göre bulup, tarih kitabının arkasına yazmıştım. Bende ilk 12 cilt vardı. Gerisini bir arkadaşımdan isteyip yazmıştım. Hatta bu harfleri tamamladığımda aile fertlerinin isimlerini ve kendi ismimi yazmaya çalışmıştım. Hey gidi günler… Bu sitenin kurulmasında emeği geçen herkese teşekkür eder, çalışmalarınızda başarılar dilerim.