Göktürk Yazısı ve Orhun Türkçesi – Yavuz TANYERİ

22 Eylül 2011 - Perşembe | 18:33

göktürkçe, göktürk yazısı ve orhun yazısı - yavuz tanyeriEski Türkçe döneminin iki kolundan birini oluşturan “Göktürkçe” (Orhun Türkçesi) dönemini ayrıntılarıyla inceleyen bu kitap, genel olarak Göktürk döneminin dil ve yazı özellikleri üzerinde hazırlanmış kapsamlı bir çalışmadır. Kitap, öncelikle Göktürk yazısının (alfabe sisteminin) öğretilmesini ve Orhun Türkçesi adını verdiğimiz dönemin dili üzerinde ses / şekil bilgisi açısından bir el kitabı olarak hazırlanmıştır.

Göktürk Yazısı ve Orhun Türkçesi” adlı eser, genel olarak dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde Göktürkler hakkında kapsamlı ve yararlı bilgiler bulunmaktadır. İkinci bölümde Göktürk yazısı, alfabe üzerindeki ayrıntılı açıklamalarla öğretilmeye çalışılmaktadır. Üçüncü bölümde Göktürk harfli Orhun Yazıtları hakkında derleme bilgiler sunulmuştur. Dördüncü bölümde ise, Göktürkçenin ses ve şekil bilgisi üzerine yeterli görülen bilgiler, okuyucuya sunulmaktadır. Kitap hem Göktürkçe derslerinde kullanılmak üzere bir “ders kitabı” olarak hem de Göktürkçeyi öğrenmek isteyenlere yardımcı bir “el kitabı” olarak hazırlanmıştır.

Kitap, işlevselliğini arttırmak ve kullanışlığını artırmak amacıyla orta boy (16,5 cm x 23,5 cm) kağıda basılmıştır. Gözleri yormaması ve maliyetini arttırmaması amacıyla ikinci hamur kağıda basılan kitap, çok değerli eserleri Türkoloji alanına kazandıran Boğaziçi Yayınları tarafından basılmıştır.

Yazar Yavuz TANYERİ tarafından ön söz bölümünde kitap şöyle anlatılmaktadır:

Bu çalışma, Türk dilinin tarihî gelişimini aydınlatmada önemli bir rol üstlenen Göktürk harfli yazıtların tanıtılmasını, yazıtlarda kullanılan dilin bir yazı sistemi olarak öğretilmesini ve Orhun Türkçesi adını verdiğimiz, Göktürkler çağında kullanılan dilin ses ve biçim açısından incelenmesini amaçlamaktadır.

Eserde konular çok ayrıntılarına inilmeden, en temel düzeyde öğrenmeyi esas alacak biçimde oluşturulmuştur. Bu anlamda işlevsel bir el kitabı niteliğinde hazırlanan çalışmamızda, özellikle Göktürk yazısının uygulamalı öğretimine ağırlık verilmiştir.

Kitabı Boğaziçi Yayınları’nın boğaziçi, göktürkçe resmi internet sayfasından, Kitapyurdu’ndaki kitapyurdu, göktürkçe satış sayfasından ve İdefix gibi Türkiye’nin tanınmış bütün internet kitapçılarından satın alabilirsiniz. Ayrıca D&R gibi Türkiye’de birçok şubesi bulunan kitap satış merkezlerinden, tanınmış kitapçılardan kitabı temin edebilirsiniz.

Kitabı internet üzerinden satın alabileceğiniz sayfalardan birkaçının bağlantıları şöyledir:

1) Kitapyurdu
2) Boğaziçi Yayınları

Ayrıca eğer İstanbul’da yaşıyorsanız, Cağaloğlu’ndaki Boğaziçi Yayınları’na giderek, kitabı satın alabilirsiniz.

Yavuz TANYERİ’ye, Türklük bilimine kazandırmış olduğu bu değerli eser için teşekkür ediyoruz.

Orkun KUTLU

Orkun Kutlu
Bu konuya 8 yorum yapılmış.

 1. Yusubov Sam

  29 Eylül 2011 - Perşembe | 18:49

  Yashasin BOYUK TURAN ve TURANLLILAR.

 2. esra özgün

  10 Şubat 2012 - Cuma | 17:32

  Selamlar, sitenize nasıl üye olabilirim?

 3. ARSLAN

  4 Nisan 2012 - Çarşamba | 00:04

  Destek olmak için alacağız, aldıracağız. Ellerine sağlık Yavuz, sanal ağdaki çalışmalarını uzun zamandır takip ediyorum. Bir gün beraber Türklük adına işler yapmak dileğiyle.

  ARSLAN.

 4. Baturhan Kaya

  23 Ocak 2013 - Çarşamba | 17:02

  Bu kitabı Gökçeada Halk Kütüphanesinde buldum, hazırlayan emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunarım, kitap sayesinde duru bir Göktürkçe’m var, okuyabiliyor, yazabiliyorum, Tanrı bütün Türklere atalarını tanıtsın, Tanrı Türk’ü Korusun!

 5. Börübars

  26 Ekim 2013 - Cumartesi | 22:51

  Ulu birliğimiz yakında gelecek. Yalnız kalan börü ulumasıyla uyunu çağıracak.

 6. aslanbey

  2 Ağustos 2014 - Cumartesi | 03:03

  Kiatabi Internet üzerinden siparis verdim iki gün önce elime ulasti… Türk Töresinin bilinmesi,arastirilmasi ve öz dilimize sahip cikmak adina (hicdegilse arabin bedevi dilinden,latinin ökültz dilinden) daga dgerli degilmi.!? Böyle degerli bir eseri bizlerle bulusturduklari icin Yavuz Tanyeri ve Bogaz ici Yayinlarina tesekkürü bir borcbilirim..Türk Türke sahip cikacak,destekliyecek ve yardimlasacak…Tekrardan Türk Töresine giden dirilisin sifreside bu söylemde yatar..!?

 7. İbrahim Turan

  5 Şubat 2017 - Pazar | 15:41

  Tanrı Türk’ü Kkorusun ve Yüceltsin !

 8. Bilgitap

  26 Şubat 2017 - Pazar | 18:43

  Gayet yararlı bir paylaşım olmuş teşekkür ederim…