Göktürk (Orhun) Alfabesi

11 Haziran 2010 - Cuma | 22:20  

Türklerin siyasal varlık olarak tarih sahnesine çıkmaları, Milattan önceki yüzyıllara, Hiung-nu`lar dönemine kadar geriye gitmektedir. Hunlar döneminde yazının kullanıldığına ilişkin bazı kayıtlar olmakla birlikte, bu yazının niteliği hakkında açık bilgilere sahip değiliz. Bu yüzden Türklerin kullandıkları kesin olarak bilinen ilk alfabe Göktürkler döneminde yaygınlık kazanan Göktürk alfabesidir. Son yıllarda Issık-Göl yakınındaki bir kurganda bulunan iki satırdan oluşan yazı, Göktürk alfabesi karaterinde olup, M.Ö. V.-IV. yüzyıllara tarihlenmektedir. Bu yüzden de Göktürklere bağlanan ilk Türk yazısının Göktürk Kağanlığı`nın kuruluşundan yüzyıllarca önce bulunduğunu kabul etmek gerekmektedir.

İlk Türk alfabesinden günümüze kalan en büyük kalınıtılar Göktürkler döneminde dikilen yazıtlarda karşımıza çıkmaktadır. Çözülüp değerlendirilmeleri ancak XIX. yüzyıl sonunda mümkün olmuştur. Bunlardan ilk bulunanları Yenisey Irmağı boyundaki yazıtlar olmuştu. 1889′da da Orhon yazıtları diye anılan iki büyük yazıt daha ortaya çıkarılmıştı. Öteki yazıtlardan farklı olarak bunların arka yüzlerinde Çince metinler de vardı. Yani Ankara`daki Augustus Tapınağı`nda olduğu gibi iki ayrı dilde yazılmışlardı. Danimarkalı Türkolog Wilhelm Thomsen, 1893`te bu yazıtları çözmüş, böylece bunların Kültigin ve Bilge Kağan tarafından diktirildikleri, yazının Türklere özgü bir alfabe, dilin de eski Türkçe olduğu meydana çıkarılmıştı.

Anıtların öneminden ötürü Orhon alfabesi diye de anılan Göktürk alfabesinin kökenine gelince, bu konuda çok farklı görüş ve iddialar bulunmaktadır. Bu alfabede kullanılan işaretler, Runik diye adlandırılan eski Iskandinav yazısındaki işaretlere benzediğı için Runik karakterli sayılmış ve o alfabeyle ilişkilli olabileceği öne sürülmüştür.Yazıyı çözen Thomsen, bu Türk alfabesinin Arani alfabesinden türemiş olabilece görüşünü savunmuştu. Buna karsın Aristov gibi Rus bilginleri, bu yazıdaki işaretlerin eski Türk damgalarından alınmış olabileceğine dikkatleri çekmiştir. A. Cevat Emre ise, Göktürk yazısının Sümer yazısı ile aynı kökten gediğini varsaymıştır. Bütün bu değişik, hatta çelişik savlar arasinda söylenebilecek şey, bilim çevrelerinde en çok Thomsen’ın görüşünün tutunduğudur.

Göktürkler çağında yaygınlaşan bu ilk Türk alfabesi, yazıtlar dışında yazma eserlerde de kullanılmıştır. Doğu Türkistan Yazmaları diye adlandırılan eserler bunu kanıtlamaktadır. Bu alfabenin Göktürkler`den sonra gelen Uygurlar döneminde de bir süre kullanıldığı görülmektedir. 759-760 yıllarında dikilen Şine-Usu yazıtı ile son yıllarda bulunan Taryat Yazıtı bunu göstermektedir. Bunun dışında Göktürk alfabesi, bazı değişikliklerle Bulgarlar,Hazarlar, Peçenekler ve Sekeller tarafından da kullanılmış ve böylece Orta Asya`dan Avrupa içlerine kadar yayılmıştır.

Göktürk alfabesindeki 38 harf, aşağıdaki tabloda toplu hâlde gösterilmiştir. Bu tablo, Orhun yazısını öğrenirken, özellikle ünsüzlerin kalınlık – incelik durumlarını anımsamak amacıyla sıkça kullanılacaktır.


Bu konuya 358 yorum yapılmış.


Yorum Sayfası: [36] 35 34 33 32 31 30 29 28 27 261 »

 1. nihal

  18 Ağustos 2014 - Pazartesi | 23:20

  Merhaba eşimin adı Turgut göktürk alfabesi ile yazılışını çok araştırdım ancak bulamadım. Rica etsem nasıl Turgut yazıldığını öğrenebilir miyim?

 2. tuncay

  7 Ağustos 2014 - Perşembe | 11:09

  oğlumun ismi tunç.adını koluma dövme yaptırmak istiyorum.yazılışını yazmanız mümkünmü acaba

 3. ismet

  3 Ağustos 2014 - Pazar | 18:24

  Merhaba,ismimi ve soyadımı Göktürkçe olarak dövme yaptırmak istiyorum .İsmet Kaplan ‘ı Göktürkçe yazmanız mümkün müdür?Teşekkürler.

 4. Ferhat özel

  2 Ağustos 2014 - Cumartesi | 01:14

  Selamlar ismim ferhat Özel almanyadan…

  Eski türkce

  Gamze
  Ali 
  Döndü
  Özel 

  Yazmak istiyorum… Nasil yapabilirim?

 5. Serkan

  1 Ağustos 2014 - Cuma | 16:37

  Merhaba;
  Sizden ricam Serkan isminin Göktürkçe yazılışını yaparmısınız.
  Teiekkür ederim

 6. selim

  31 Temmuz 2014 - Perşembe | 22:13

  hacer ve latif adını cevirebilirmisiniz. teşekkür edrrim.

 7. Fatih

  31 Temmuz 2014 - Perşembe | 10:14

  selamınaleyküm fatih yazbilirmisiniz 

 8. osman

  31 Temmuz 2014 - Perşembe | 02:29

  osman nasıl yazılıyor


 9. Yorum Sayfası: [36] 35 34 33 32 31 30 29 28 27 261 »

Yorum yap!