Göktürk Harfli Yazıtlar

11 Haziran 2010 - Cuma | 4:34

Göktürk harfli yazıtlar içinde en çok bilinen ve üzerinde en çok araştırma yapılanlar Köktürk bengü taşlarıdır. Köktürk bengü taşlarının büyük çoğunluğu Orhun Irmağı çevresinde bulunmaktadır. Bunun için bu yazıtlara, Orhun Yazıtları da denilmektedir. Orhun Yazıtları denildiğinde akla genellikle Kül Tigin, Bilge Kağan ve Tonyukuk yazıtları gelmektedir. Çünkü bu üç yazıt, geniş içeriğe sahiptir ve önemli bilgiler vermektedir. Aşağıda Göktürk harfli bütün yazıtlar listelenmiştir.

Köktürk yazılı metinleri içinde tarihi bilinen ve bugüne ulaşan en eski Türk yazıtı “Çoyr” yazıtıdır. Bir Köktürk erinin İlteriş’e katıldığını anlatan bu yazıt, 687 – 692 yılları arasında dikilmiştir ve 6 satırdan oluşmaktadır. Son yıllarda Moğolistan’da Birinci Göktürk Kağanlığı dönemine ait 581 yılında yazılmış “Bugut” Yazıtı bulunmuştur. Bu yazıt Çoyr yazıtından daha eski tarihte yazılmış olmasına rağmen Türkçe değil, Soğdcadır.
Bu konuya 5 yorum yapılmış.

 1. adem

  1 Mayıs 2011 - Pazar | 17:07

  Mrb. Çok guzel bir site gercekten tsklr. Bir ricam olcak sizden GOKTURKCE adem nasil yaziliyor cvp verrrseniz sevinirim.

 2. alper tebrizli

  21 Mayıs 2011 - Cumartesi | 23:20

  Çox yaşa sevgili kardeşim elinize sağlik , daha doğrusu bizlerin (güney azerbaycanlilar) umud yeridir ulu ata Türk yurdu umuram o gün olaki güney Azerbaycanda kendi özgürlügüne govuşa
  öpüren tüm Türkiyyede yaşayan Türk soydaşlarimi. Size esenlikler yulunuzda oğurlar. ulu Tanriya  ismarlayiram.

 3. alparslan

  31 Ekim 2011 - Pazartesi | 18:35

  Slm. Ben göktürkçede Türk kelimesinin nasıl yazıldığıını öğrenemek istiyorum ama böyle tıpkı çivi yazısı gibi varyaa orhun anıtlarının üstünde yazılandan onun gibi.. Hemen cvp verirseniz sevinirim. Bu arada bu site çok güzel.

 4. ramazan

  22 Kasım 2012 - Perşembe | 00:44

  Selam bu site gerçekten çok faydalı olmuş sizden ricam mete göktürkce nasıl yazılır?

 5. emin can

  23 Mart 2014 - Pazar | 14:44

  Benim icin muazzez yazisini yazabilir misiniz