Göktürk Alfabesinin Kökeni

12 Haziran 2010 - Cumartesi | 8:18

Göktürk alfabesindeki harfler dikkatle incelendiği zaman, Türklerin günlük yaşamda kullandığı nesnelerin yazıdaki hâli gibi olduğu anlaşılabilir. Özellikle “O” (ok) ve “Y” (yay) gibi, benzetilen nesneleri hem görsel olarak hem de ses açısından birebir karşılayan bu harfler, Göktürk alfabesinin TÜRKlere ait olduğunu da kanıtlamaya yeterlidir. Çünkü harflerin görüntüsü ile karşıladıkları ses arasındaki benzerlikler, üzerinde durmaya değecek kadar önemlidir. Bir benzerlik, rastlantı olarak kabul edilebilir. İki benzerlik, tesadüf olarak nitelendirilebilir. Fakat aşağıda sıralanan 11 benzerlik (fazlası da var), bunun bir tesadüf olmadığını söylemeye yeterlidir.

Harflerin günlük yaşamdaki nesnelerden hareketle oluşmuş olmaları, Göktürk alfabesinin bir “resim yazısı” (hiyeroglif) oluşturan harflerin devamı olabileceği konusunda da bizi düşündürmektedir. Şimdi kısaca, o harfleri inceleyelim:


Yukarıda Göktürk alfabesindeki harflerin Türk yaşantısıyla ne düzeyde iç içe olduğu apaçık görülüyorken, bir alfabe yaratma işini Türk ulusuna yakıştırmak istemeyen batılı bilim adamları Orhun alfabesini Soğd, Pehlevi, İranî, Aramî veya doğrudan Sami kaynaklı gibi kabul etmişlerdir. Batıda Göktürk yazısını “runik” yazı diye nitelendiren dil bilimciler, bu yazının Slav kökenli olduğunu bile kanıtlama yoluna gitmişlerdir. Fakat bu tezlerin tamamı, doğru temellerden yoksun olmaları nedeniyle çürümüştür.

Biz yukarıdaki açıklamaların ve bir bakıma “tamga” özelliği taşıyan harfler ile Göktürkler‘in günlük yaşantısında önemli yer tutan nesneler arasında kurulan ilgilerin, Göktürk alfabesinin Türkler tarafından yaratıldığını kanıtlamaya yeterli olduğunu düşünüyoruz.
Bu konuya 4 yorum yapılmış.

 1. DENİZ

  12 Nisan 2011 - Salı | 18:48

  Çok teşekür ederim,ALLAH sizden razı olsun performansıma yardımcı oldunuz bir türlü bulamamıştım.Bu site sayesinde ödevimi yapabileceğim tekrar teşekür ederim…

 2. merve

  14 Şubat 2012 - Salı | 18:46

  LÜTFEN GÖKTÜRK HARFLERİ İLE ATASÖZÜ VERİR MİSİNİZ ??

 3. Elxan Turan

  16 Şubat 2012 - Perşembe | 18:12

  Mən Türkləri çox sevərəm çünkü ajunun en iyi ulusudular. Taşasın Türk.yaşasın Turan.
  Biz Türklərin gələcə ki bir adla yazılıb o da Turan dır .mən Güney Azərbaycan dan.
  Mənim bir arzum var o da budur ku tüm Türklər bir alefbelə yazıb bir birlərin bilələr.
  Təşəkkürlər.mən Güney Azərbaycan dan.

 4. shebi

  11 Temmuz 2014 - Cuma | 03:00

  chox sag olun, Azerbaycandan. Hech zaman and ichmeyin dogrudan da “andi ichmek” demek oldugu aglima gelmezdi:)