Allah ve Tengri Adları | Göktürkçe Yazı Çalışmaları

10 Temmuz 2012 - Salı | 15:02

Arapça “Allah” adının yazılışını 180° ters çevirdiğinizde GöktürkçeTanrı” adının yazılışının ortaya çıktığını veya Göktürkçe “Tanrı” adının yazılışını 180° ters çevirdiğinizde Arapça “Allah” adının ortaya çıktığını biliyor muydunuz?

tengri ve allah


Bu konuya 10 yorum yapılmış.

 1. Tengiz

  7 Ağustos 2012 - Salı | 01:46

  Fazla abartmamış mısınız? Gök Türkçe ne zamandan beridir dil bilimcilerin değil de paranormal fantezilerin konusu oldu? Allah sözcüğünün kökeni de ”El İlah” tan gelir. Bu da arapça da ”Ay Tanrısı” anlamındadır. Tengri sözcüğü ile El-İlah arasında tek bir bilimsel bağ gösteremezsiniz.

  Türklerin kadim ataları müslüman da değildi, bunu kabulleniniz lütfen. Üç yıldır GökTürkçe çalışıyorum böyle güldürülü bir iddia görmedim. Sizlerin şimdi inek beneklerinin üzerinde Allah adını arayan ya da Buda heykelinin önünde reenkarne Budayı bekleyen bir rahipten ne farkı kaldı?…

 2. Orkun Kutlu

  7 Ağustos 2012 - Salı | 01:55

  Değerli Tengiz kandaşım,
   
  Göktürk yazısını kuşkusuz akademik / bilimsel olarak ele alıp, böyle bir duruşla incelemeye çalışıyoruz. Burada paylaşılan betizi incelediğiniz zaman, sadece insanların ilgisini çekebileceğini düşündüğümüz bir benzerliği göz önüne çıkarmak istedik. Bunu herhangi bir bilimsel temele dayandırmak zaten mümkün olamaz.
   
  Göktürk yazısını Arap yazısına benzeterek “kutsallaştırma” gibi bir niyetimiz yok. Çünkü daha önce yazdığımız üzere kutsal bir dil yoktur. İnsanların dikkatini çekmek üzere, tesadüfi olarak gördüğümüz bir benzerliği buraya koymanın akademik duruşa, bilimsel gerçekliğe aykırı bir yönü olamaz.
   
  Ayrıca bu resim, insanların yorumuna / takdirine bırakıldığı için, Türklerin eski inancına dair de bir mesaj içerdiğini ancak kişilerin dimağında oluşan tahayyülden anlayabiliriz. Siz böyle bir çıkarım yaptıysanız, saygı duyarız. Fakat biz, Türklerin eski dinlerinin müslümanlık olduğu gibi saçma / bilimsel tutuma aykırı bir tezi zaten savunmadık, savunmayız.
   
  Şimdi burada bizim farkımız, yalnızca insanları Göktürkçe üzerinde ilgilenmeye davet etmek. Bunu inek üzerinde Allah adını bulmaya çalışan gafillerin çabasına denk görüyorsanız, saygı duyarız. Bu sizin takdiriniz.
   
  Saygılar, esenlikler.
   
  TTK!

 3. METEHAN

  2 Ekim 2012 - Salı | 22:00

  Olay doğru olabilir; ancak resimdeki arapça yazı Allah değil İlahtır.

 4. Şaman

  2 Ekim 2012 - Salı | 22:15

  Uçmusun orkun kutlu. inek üzerinde allah aramayı geçtim allah diyen ütü gibi bişe yahu.

 5. ancalimon

  5 Ekim 2012 - Cuma | 06:21

  Bence bunun nedeni Tek Tanrı inancını geçmişte dünyaya Tur adı verilen topluluktan bir grubun yaymış olmasıdır.

 6. ÖKKEŞ

  10 Ocak 2013 - Perşembe | 01:42

  Güzel bir benzerlik.

 7. Atakan

  22 Mayıs 2014 - Perşembe | 09:35

  Değerli kardeşlerim. Bunun bir tesadüf mü, yoksa taktir mi olduğunu sizlere bırakıyorum. Fakat şunu düşündürerek: Göktürkçe yazılmış Orhun Abideleri ile Kur’an-ı Kerim’deki Kehf suresi 84. ayetten itibaren HZ. Zulkarneyn ayetleri peki neden aynı?

  Bir başka tesadüf ise Tevrat’ta bahsedilen Hz. Davut’un (a.s) kılıcında bilinmeyen bir dil de yazılar olduğu anlatılırken, o yazıların Göktürkçe çıkma tesadüfü? Bunları sıralayabilirim arkadaşlar. Teşekkür ederim…

 8. Atakagan Almazbek

  30 Ocak 2016 - Cumartesi | 11:57

  Tengrinin Laneti üzerine olsun ! arabin putu allah , allahi sen nasil Tengriyle ayni siraya koyarsin ! senin sayfani kazakistanda, kirgizistanda, yayinlayip rezil edecegim . Türk düsmani seni .

 9. Gökhan Göktürk

  21 Şubat 2016 - Pazar | 20:00

  senin saçma sapan ümmetçi tezin ve senin gibilerinin salaklığı yüzünden türk milleti binlerce yıldır asimile oldu acaba allah mı tengri mi yok muhammed türk tü falan türk ve islam bir arada olamaz 670 ile 740 yılları arasında muhammedin elçilerinin yaptığı katliamları bir oku muhammed karı sikmek için para kazanmak için din uydurup kendini peygamber ilan etmeden 5000 yıl önce türk milleti göğe bakarak göktanrıya yalvarıyordu

 10. ademo

  21 Ekim 2016 - Cuma | 02:06

  arkadaslar size gerçeği açıklayacağım. 😀 inanmak inanmamak size kalmış sadece kötü yorum yapmayın 1fazlasını söylediğimi dediğinizin üstüne koyun hayal edin. her neyse… birisi sert rijit kaya dili, digeri çöl dili, fakat dillerin hepsi aynı kökten, Kişi yaratıldıgı anda aynı dili konusuyorduk, ..
  at-et-it-ot-ye-iç o günler için yeterli.. zamanla çok az kavramları, sonraları da nekadar çok nekadar az kavramları sonrada sayı lama , .. vs. Dünyaya ilk gelen kişi Adem dir. adam dır. kitabede kişi yaratıldıkta der, kuranda da, adem… her neyse.. ve onu dünyaya.. vs. indirdik attık, vs. ve ona kendimizden bitakım kelimeler verdik der. dünyalık her mahluk acıkır. insansa bu 3-5saatte acıkır. peki ne demiştir ozaman : kalk garı yemek yap mı dedi, yoksa et(it-idim-yidim-ye- mek) .. ot ye et ye eat yemek etyemek vs. devam en kalk karı odun yakmı dedi adem, cık.. od, dedi, salata mı dedi yooo ot , aa adem ata bak diye ilkokul fişi de yoktu. ama at vardır. -h- t harfinin at ası 😀 derken böyle laf salatası yaparken 100llerce ingilizce kelimenin bile aslında türkçe (allahın dili) oldugunu buldum.. meselaa oguz kağan 😀 türkçedir. ox king(okz ki ay en ci-yada okunuşuu kaaang) … birde Allahın (tengri)dili türkçe dedikçe bazı arkadaslar müslümanlık öncesi tengriciydik diyolar dogru arap müslümanlığı yeni tanırken türkler allaha yüce tanrım ekinimizi bol et atamızı balamızı koru .diyordu. peki ozaman bu diller nasıl oluştu.. şu forumda bile ikiye bölündünüz okuduğum kadarı ile.. ben sizden degilim dediniz ayrıştınız. işte Allah tarafından dillendirilen türk kişi, ogullar arası kavgalar ile inatlaşmalar ile kavim kavim ayrıldılar, hatta birleştiren bikaç ortak nokta inadına inkar edildi, sarıdağ demek yerine adembabadan kardeşimiz rus saratow dedi. anlayamadık sarıdağıda o anlamadı, kalanın dibinde bir kavun idim(eat) diyen türkmen kardeşimizi anladı anadolu kavimleri ancak emli bir iş yapmaya çalışan bu site adminlerini anlamamış ve kötülemiş, emli biz türklerde binlerce yıldır töredir. emli bi adam ol(faydalı bi adam-tarihi kitaptan örnek: erkeç eti em bolur koyun eti dert olur) .. arapçaya gelelim. dedem zülkarneyn(iki boynuzlu(cernunius)(oguzkağan) dünyada alınmadık köşe bırakmamasının tek sebebi vardı, halen anlaşılan konusulan öz ön türkçe . ve o hakında kuran da şöyle denildi,
  Dediler ki: “Ey zülkarneyn! Ye’cüc ve Me’cüc (adlı kavimler) yeryüzünde bozgunculuk yapmaktadırlar. Onlarla bizim aramıza bir engel yapman karşılığında sana bir vergi verelim mi?”
  başka bir millet (sanırım persian) yecucmecuce karşı destek istiyor. hangi dilde. türkçe!
  ve işte en eski dil türkçe olduğunun en belirtici sözcügü Dünya(dönüyo) dır. arapçada hintçede bu sözcüktür.isteyen olursa ingilizceye geçen türkçeleri demiyorum türkçe olan ingilizce okunan sözcükleri yazabilirim ortalama 100kadar buldum. bunun hakkında teorem bile ürettim (salak ingiliz teoremi) ve arapçaya geçelim
  arap sözcügü ile erop sözcügü yakındır degilmi.. ya türksün dür ya degil(degiller 4eayrılır erop-arap / hint / çin) —çünkü türk kalamadılar, türk töre(yasa)ye uyandır, yasa ise haktan (tengriden kutsanmış kaaanga gelendir) bilgelik savaşta dirayet gösterende olur. ve en başta oguzatamız var. destansı töremiz var, az kişiye saldırmama, yaş agac kesmeme hatta anadoluda cılıka yol altındaki taşı tomrugu atmama gibi) türk tanrı namına dünya düzenini koruyandır. erop çıplak barbar, arap kapalı barbar gözümde.. arapçadaki sözcüklere örnek dünyayı göstermiştik ancak dil damak ses yapıları çok farklı mahluklar, ayn derler yan diyemezler, aynı dersin yanı dedirtemezsin sol el ve sağ eli masa üstüne koyun . yan yana . yn ile ayn aynıdır.bunun giibi inatlaşmada zirve yapmış türklükten (tanrı inancclı insanlar grubundan) cok uzaga koyacagımız kavimdir.

  oyüzden arapın ilah dedigi ademden günümüze tanrı dedigimizdir.
  zafer inananlarındır sözgrubu ile kalın tengri bizimlen -tengri türkü korusun. oguzataya selam rahmet

Yorum yap!