Ağelimize Hoş Geldiniz!

13 Haziran 2010 - Pazar | 23:48

Değerli Türkçe sevdalıları,

Bu ağeli, Türkçenin ilk yazılı belgelerinde kullanılan Orhun (Göktürk) yazısını, Türkiye TÜRKlerine basit düzeyde öğretebilmek amacıyla hazırlanmıştır. Ağelinden yararlanarak, Göktürkler dönemi ve Göktürkçe hakkında genel anlamda bilgi edinebilir; Göktürk alfabesindeki harflerin yazım ve kullanım özelliklerini kavrayarak Göktürk yazısını öğrenebilirsiniz. Ayrıca Göktürk tarihi, dil ve edebiyat özelliklerine ilişkin türlü konularda hazırlanmış sayfalarla, Türk tarihinin köklerine doğru bilgi edinebilirsiniz.

Bir yazı sistemini derinlemesine öğretmek için bu sayfalar yetersiz kalacaktır. Çünkü burada Göktürk yazısı, oldukça basit düzeyde anlatılmaktadır. Bu kılavuz yardımıyla Göktürkçe üzerinde yapacağınız çalışmalar sonucunda, Türk ulusuna ait tek milli alfabe olan Göktürk alfabesini ve yazısını Orhun Yazıtları’nı taşlar üzerinden okuyabilecek düzeyde öğrenebilir; Göktürk harfli yazıtlar hakkında genel bilgi sahibi olabilir ve bugün kullandığımız Türkiye Türkçesini Orhun yazısına uyarlayabilirsiniz.

Göktürkçe.Net veya “Göktürk Yazısını Öğrenme Kılavuzu” hakkındaki görüşlerinizi ve varsa yanlışlarımızı iletişim bölümünden veya e-posta yoluyla bize bildirirseniz, çalışmamızın iyileştirilmesinde bize katkı sağlamış olursunuz. Kutlu dileğimiz, Türk gençlerinin Türk dilinin köklerine kadar uzanabilmesi ve oradan alacağı ışık ile bilinçlenmesidir.

Bu çalışmanın ortaya çıkmasında beni yönlendiren ve eksiklerini gidermemde sonsuz desteğini esirgemeyerek bu çalışmanın ortaya çıkmasında en az benim kadar emeği bulunan değerli hocam Doç. Dr. Ercan ALKAYA’ya teşekkür ederim.

Bu çalışma, acunun dört yanına dağılmış yüce TÜRK budununa armağandır.

Kutluġ bolsun!

Yavuz TANYERİ
İletişim: orkun@gokturkce.net
Bu konuya 28 yorum yapılmış.

 1. Elif

  4 Nisan 2012 - Çarşamba | 02:20

  Mrblar . Ögrenme klavuzunu pdf degilde word dosyası sekilde gönderme imkanınız varmıdır_?

 2. Orkun Kutlu

  28 Nisan 2012 - Cumartesi | 01:28

  Malesef mümkün değildir.

 3. afra deniz azra

  9 Aralık 2012 - Pazar | 17:58

  Çok açıklayıcı bir bilgi tam kararında.

 4. Gizem

  2 Şubat 2013 - Cumartesi | 02:03

  Emeğinize sağlık, çok güzel çalışma gerçekten.

 5. egemen cevher

  20 Mart 2013 - Çarşamba | 22:37

  sayfadaki hiç kimseyi geri çevirmemişsiniz..öncelikle ilginiz için teşekkürler..benimde sizden ricam adımın göktürkçe yazılışıdır..TANRI TÜRKÜ KORUSUN VE YÜCELTSİN

 6. Caner Ceylan

  20 Ekim 2013 - Pazar | 17:13

  Selamlar çalışmalarınız da başarılar dilerim, Göktürk abecesi pdf dosyasını daha önce indirmiştim zaman buldukça çalışıyorum çok güzel ve faydalı bir çalışma, ben kendi adımı yazdım acaba doğrumu, diye size gönderemedim çünkü word  da yazılan,kopyalandığı zaman buraya yapıştırılamıyor, ayrıca Facebook da da yapıştırılamıyor.bu konu da yardım edebilirseniz teşekkür ederim. Caner Ceylan.

                               

 7. Cem Gezici

  3 Kasım 2013 - Pazar | 15:10

  Merhaba kandaşım, öncelikle paylaşımlarınız için size teşekkür ederim. Benim de ismimin Göktürkçe yazılışını yazabilir misin ?

 8. Serap Bölükbaşı

  14 Kasım 2018 - Çarşamba | 10:48

  Yavuz Bey iyi günler,

  İletişim adresinizi web sitenizden buldum. Çok güzel çalışmalarınız var keyifle okudum. Emeğinize sağlık.
  Eğer mümkün ise sizden bir şey rica edeceğim.
  Bana Göktürkçe olarak “Kendin Ol, Özgür Yaşa!” nasıl yazılır bilgi verebilirseniz çok memnun olurum.
  hatalı bir yazım olmaması için işin uzmanına danışayım dedim.
  Şimdiden çok teşekkürler.

  Saygılarımla,
  Serap BÖLÜKBAŞI